Orion Fans OD4010-24MSS01A
OD4010-24MSS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD4010-24MSS01A
Brief Description
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD4010-24MSS01A.pdf
Availability of OD4010-24MSS01A
QUANTITY
OD4010-24MSS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4010-24MSS01A
Internal Part NumberEIS-OD4010-24MSS01A
FamilyDC Fans
SeriesOD4010
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 10.5mm W
Air Flow6.0 CFM (0.17m³/min)
Static Pressure0.080 in H2O (19.9 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise20 dB
Power (Watts)-
RPM4800 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.040A
Voltage Range10 ~ 27VDC
Life Expectancy30000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4010-24MSS01A
Related LinksOD4010-, OD4010-24MSS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4010-24MSS01A Details Description
Related parts for OD4010-24MSS01A
CAP CER 51PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 10% 1/2W 1210 datasheet.pdf