Orion Fans OD4020-24MB02A
OD4020-24MB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4020-24MB02A
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD4020-24MB02A.pdf
Availability of OD4020-24MB02A
QUANTITY
OD4020-24MB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4020-24MB02A
Internal Part NumberEIS-OD4020-24MB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductSealed Sleeve Bearing Fans
FamilyDC Fans
SeriesOD4020
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow8.0 CFM (0.226m³/min)
Static Pressure0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise28 dB
Power (Watts)-
RPM6900 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.060A
Voltage Range10 ~ 27VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4020-24MB02A
Related LinksOD4020-, OD4020-24MB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4020-24MB02A Details Description
Related parts for OD4020-24MB02A
IC OPAMP DUAL R-TO-R HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-15V 0.2A datasheet.pdf
INCREMENTAL CONN KIT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 110POS datasheet.pdf