Orion Fans OD4020-24MSS02A
OD4020-24MSS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4020-24MSS02A
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD4020-24MSS02A.pdf
Availability of OD4020-24MSS02A
QUANTITY
OD4020-24MSS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4020-24MSS02A
Internal Part NumberEIS-OD4020-24MSS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Featured ProductSealed Sleeve Bearing Fans
FamilyDC Fans
SeriesOD4020
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow8.0 CFM (0.226m³/min)
Static Pressure0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise28 dB
Power (Watts)-
RPM6900 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.060A
Voltage Range10 ~ 27VDC
Life Expectancy45000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4020-24MSS02A
Related LinksOD4020-, OD4020-24MSS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4020-24MSS02A Details Description
Related parts for OD4020-24MSS02A
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONV DC/DC HI-EFF 5V OUT 40W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 165MA 250 MOHM datasheet.pdf
RES 28 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND SLATE 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RJ45 CBL ASSY ETHERNET datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 14POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf