Orion Fans OD4028-12LB02A
OD4028-12LB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD4028-12LB02A
Brief Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD4028-12LB02A.pdf
Availability of OD4028-12LB02A
QUANTITY
OD4028-12LB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD4028-12LB02A
Internal Part NumberEIS-OD4028-12LB02A
FamilyDC Fans
SeriesOD4028
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 28mm W
Air Flow7.0 CFM (0.198m³/min)
Static Pressure0.100 in H2O (24.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise25 dB
Power (Watts)-
RPM5000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.120A
Voltage Range7 ~ 14VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 45°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD4028-12LB02A
Related LinksOD4028-, OD4028-12LB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD4028-12LB02A Details Description
Related parts for OD4028-12LB02A
CAP MICA 10PF 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 250mA Backlight, Camera Flash 12-TDFN (3x3) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 24POS 2.54MM datasheet.pdf
IC REG LDO -3V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR WITH HARAX M datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A datasheet.pdf