Orion Fans OD5010-24HS
OD5010-24HS picture photo
Mfg. Part Number
OD5010-24HS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD5010-24HS.pdf
Availability of OD5010-24HS
QUANTITY
OD5010-24HS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD5010-24HS
Internal Part NumberEIS-OD5010-24HS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD5010
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 50mm L x 50mm H x 10.5mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD5010-24HS
Related LinksOD501, OD5010-24HS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD5010-24HS Details Description
Related parts for OD5010-24HS
VARISTOR 351V 40KA SQUARE datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 68 Position Through Hole Kinked Pin datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OVP OTP HV 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
BOARD PSOC ANALOG TEMP SENSOR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 26.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONTROLLER USB Z-WAVE datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf