Orion Fans OD5010-24LSS01A
OD5010-24LSS01A picture photo
Mfg. Part Number
OD5010-24LSS01A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD5010-24LSS01A.pdf
Availability of OD5010-24LSS01A
QUANTITY
OD5010-24LSS01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD5010-24LSS01A
Internal Part NumberEIS-OD5010-24LSS01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD5010
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 50mm L x 50mm H x 10.5mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD5010-24LSS01A
Related LinksOD5010-, OD5010-24LSS01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD5010-24LSS01A Details Description
Related parts for OD5010-24LSS01A
TRIAC 200V 25A TO263 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN 2MM HM PLUG 144POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS THRU SOCKET SLD datasheet.pdf