Orion Fans OD5020-12MS02A
OD5020-12MS02A picture photo
Mfg. Part Number
OD5020-12MS02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD5020-12MS02A.pdf
Availability of OD5020-12MS02A
QUANTITY
OD5020-12MS02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD5020-12MS02A
Internal Part NumberEIS-OD5020-12MS02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD5020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 50mm L x 50mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD5020-12MS02A
Related LinksOD5020-, OD5020-12MS02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD5020-12MS02A Details Description
Related parts for OD5020-12MS02A
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 1.2V 25A POS SMD datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
D SUB SIDE METAL HOOD 9 POS datasheet.pdf
RES 27.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf