Orion Fans OD6010-05MSS
OD6010-05MSS picture photo
Mfg. Part Number
OD6010-05MSS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X10MM 5VDC WIRE
Datasheet Download
OD6010-05MSS.pdf
Availability of OD6010-05MSS
QUANTITY
OD6010-05MSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6010-05MSS
Internal Part NumberEIS-OD6010-05MSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6010
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 10mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6010-05MSS
Related LinksOD6010, OD6010-05MSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6010-05MSS Details Description
Related parts for OD6010-05MSS
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 10MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 498MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" WW datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 18POS PANL SLDTAIL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 .200A datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CABLE MICRO-D 9POS SNGL END 36" datasheet.pdf
16 WAY HEADER VERTICAL TALL GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
68UF 200V 12,5X25 datasheet.pdf