Orion Fans OD6015-05HB
OD6015-05HB picture photo
Mfg. Part Number
OD6015-05HB
Brief Description
FAN AXIAL 60X15MM BALL 5VDC WIRE
Datasheet Download
OD6015-05HB.pdf
Availability of OD6015-05HB
QUANTITY
OD6015-05HB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6015-05HB
Internal Part NumberEIS-OD6015-05HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6015
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 15mm W
Air Flow19.0 CFM (0.538m³/min)
Static Pressure0.130 in H2O (32.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise37 dB
Power (Watts)-
RPM4500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.400A
Voltage Range3.5 ~ 5.75VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6015-05HB
Related LinksOD601, OD6015-05HB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6015-05HB Details Description
Related parts for OD6015-05HB
RES SMD 4.7K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 230V 150A MS013 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 10% 750VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 8SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
LED ORANGE 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 6POS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
26500 10C 10#16 S TH PLUG WC datasheet.pdf
24-Bit, 192kHz Stereo ADC IC datasheet.pdf