Orion Fans OD6020-12HHSS
OD6020-12HHSS picture photo
Mfg. Part Number
OD6020-12HHSS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD6020-12HHSS.pdf
Availability of OD6020-12HHSS
QUANTITY
OD6020-12HHSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD6020-12HHSS
Internal Part NumberEIS-OD6020-12HHSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD6020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD6020-12HHSS
Related LinksOD6020, OD6020-12HHSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD6020-12HHSS Details Description
Related parts for OD6020-12HHSS
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10V 3A SOD323F datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 0.250 BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 15POS PIN 72" datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 120V 5A WPAK datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 7.8W 470MHZ TO39 datasheet.pdf
2200UF 63V 25X25MM 85C 5000H datasheet.pdf