Orion Fans OD7025-12LB01A
OD7025-12LB01A picture photo
Mfg. Part Number
OD7025-12LB01A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD7025-12LB01A.pdf
Availability of OD7025-12LB01A
QUANTITY
OD7025-12LB01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD7025-12LB01A
Internal Part NumberEIS-OD7025-12LB01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD7025
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 70mm L x 70mm H x 25mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD7025-12LB01A
Related LinksOD7025-, OD7025-12LB01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD7025-12LB01A Details Description
Related parts for OD7025-12LB01A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LEFT DEFLECTOR PLATE datasheet.pdf
M5 X 25 TAMPER RESIST SCREWS datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf