Orion Fans OD8015-12HSS
OD8015-12HSS picture photo
Mfg. Part Number
OD8015-12HSS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8015-12HSS.pdf
Availability of OD8015-12HSS
QUANTITY
OD8015-12HSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8015-12HSS
Internal Part NumberEIS-OD8015-12HSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8015-12HSS
Related LinksOD8015, OD8015-12HSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8015-12HSS Details Description
Related parts for OD8015-12HSS
IC REG MULT CONFG INV 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1K OHM 10SIP datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
SWITCH REED 100VDC 10W AXL datasheet.pdf
CONN FEMALE 6POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .050" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 6GHZ PLL datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 10 V datasheet.pdf