Orion Fans OD8015-12HSS
OD8015-12HSS picture photo
Mfg. Part Number
OD8015-12HSS
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8015-12HSS.pdf
Availability of OD8015-12HSS
QUANTITY
OD8015-12HSS Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8015-12HSS
Internal Part NumberEIS-OD8015-12HSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8015-12HSS
Related LinksOD8015, OD8015-12HSS Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8015-12HSS Details Description
Related parts for OD8015-12HSS
FIXED IND 1MH 275MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU FLASH 16KB 33MHZ 44-TQFP datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL LOWPWR 8-UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR P-P 2.6V 8-TDFN datasheet.pdf
KEYPAD MODULAR 4BTN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 13A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 9.8A 11 MOHM TH datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 166MHZ 54BGA datasheet.pdf