Orion Fans OD8015-12LSS10A
OD8015-12LSS10A picture photo
Mfg. Part Number
OD8015-12LSS10A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8015-12LSS10A.pdf
Availability of OD8015-12LSS10A
QUANTITY
OD8015-12LSS10A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8015-12LSS10A
Internal Part NumberEIS-OD8015-12LSS10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8015
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 15mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8015-12LSS10A
Related LinksOD8015-, OD8015-12LSS10A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8015-12LSS10A Details Description
Related parts for OD8015-12LSS10A
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 20-SSOP datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 480VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.033UF 50V X7R 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE RECT ULT FAST REC A-PKG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN CABLE 4CONDUCTR datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf