Orion Fans OD8020-12HSS5
OD8020-12HSS5 picture photo
Mfg. Part Number
OD8020-12HSS5
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8020-12HSS5.pdf
Availability of OD8020-12HSS5
QUANTITY
OD8020-12HSS5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8020-12HSS5
Internal Part NumberEIS-OD8020-12HSS5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8020
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 20mm W
Air Flow-
Static Pressure-
Bearing TypeSealed Sleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise-
Power (Watts)-
RPM-
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-
Current Rating-
Voltage Range-
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8020-12HSS5
Related LinksOD8020, OD8020-12HSS5 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8020-12HSS5 Details Description
Related parts for OD8020-12HSS5
IC REG CTRLR BUCK PWM CM SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
BALUN 2.4GHZ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf