Orion Fans OD8032-48HB01A
OD8032-48HB01A picture photo
Mfg. Part Number
OD8032-48HB01A
Brief Description
FAN AXIAL 80.5X32MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD8032-48HB01A.pdf
Availability of OD8032-48HB01A
QUANTITY
OD8032-48HB01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8032-48HB01A
Internal Part NumberEIS-OD8032-48HB01A
FamilyDC Fans
SeriesOD8032
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 80.5mm L x 80.5mm H x 32mm W
Air Flow50.0 CFM (1.41m³/min)
Static Pressure0.430 in H2O (107.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise40 dB
Power (Watts)-
RPM3800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.160A
Voltage Range24 ~ 56VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8032-48HB01A
Related LinksOD8032-, OD8032-48HB01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8032-48HB01A Details Description
Related parts for OD8032-48HB01A
TVS DIODE 47.8VWM 80.85VC AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 10-DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN POWER BACKPLANE FEM 34POS datasheet.pdf
THERMAL PAD 19.5X12.7X0.5MM datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf