Orion Fans OD8032-48MB01A
OD8032-48MB01A picture photo
Mfg. Part Number
OD8032-48MB01A
Brief Description
FAN AXIAL 80.5X32MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD8032-48MB01A.pdf
Availability of OD8032-48MB01A
QUANTITY
OD8032-48MB01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8032-48MB01A
Internal Part NumberEIS-OD8032-48MB01A
FamilyDC Fans
SeriesOD8032
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 80.5mm L x 80.5mm H x 32mm W
Air Flow44.0 CFM (1.25m³/min)
Static Pressure0.280 in H2O (69.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise36 dB
Power (Watts)-
RPM3400 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.100A
Voltage Range24 ~ 56VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8032-48MB01A
Related LinksOD8032-, OD8032-48MB01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8032-48MB01A Details Description
Related parts for OD8032-48MB01A
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 256MB datasheet.pdf
RFID 32MM GLASS TRANSP R/W 80BIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf