Orion Fans OD8038-12LB02A
OD8038-12LB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD8038-12LB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80.5X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD8038-12LB02A.pdf
Availability of OD8038-12LB02A
QUANTITY
OD8038-12LB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8038-12LB02A
Internal Part NumberEIS-OD8038-12LB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD8038
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80.5mm L x 80.5mm H x 38mm W
Air Flow38.0 CFM (1.08m³/min)
Static Pressure0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise32 dB
Power (Watts)1.70W
RPM2500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.140A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8038-12LB02A
Related LinksOD8038-, OD8038-12LB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8038-12LB02A Details Description
Related parts for OD8038-12LB02A
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 1POS TIN T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .049 SMD R/A TIN datasheet.pdf
064 EURO TYP R RECEPT EON ASSY datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
54A ACT SW-83132/33/34 R=35.75 datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf