Orion Fans OD8038-48MB-VXC01A
OD8038-48MB-VXC01A picture photo
Mfg. Part Number
OD8038-48MB-VXC01A
Brief Description
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
OD8038-48MB-VXC01A.pdf
Availability of OD8038-48MB-VXC01A
QUANTITY
OD8038-48MB-VXC01A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD8038-48MB-VXC01A
Internal Part NumberEIS-OD8038-48MB-VXC01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package40
SeriesOD8038
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 38mm W
Air Flow89.0 CFM (2.52m³/min)
Static Pressure0.750 in H2O (186.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise54 dB
Power (Watts)10.0W
RPM5600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.200A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD8038-48MB-VXC01A
Related LinksOD8038-48, OD8038-48MB-VXC01A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD8038-48MB-VXC01A Details Description
Related parts for OD8038-48MB-VXC01A
IC MICROMONITOR 5V 10% 8-USOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
THYRISTOR 270V 100A SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 5V datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 556 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 30POS datasheet.pdf