Orion Fans OD9220-12HB02A
OD9220-12HB02A picture photo
Mfg. Part Number
OD9220-12HB02A
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X20MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD9220-12HB02A.pdf
Availability of OD9220-12HB02A
QUANTITY
OD9220-12HB02A Order Process
Ship out your order
Specifications of OD9220-12HB02A
Internal Part NumberEIS-OD9220-12HB02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD9220
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 20mm W
Air Flow32.0 CFM (0.906m³/min)
Static Pressure0.130 in H2O (32.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise33 dB
Power (Watts)-
RPM2700 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.250A
Voltage Range8 ~ 16VDC
Life Expectancy65000 hrs @ 45°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD9220-12HB02A
Related LinksOD9220-, OD9220-12HB02A Datasheet, Orion Fans Distributor
OD9220-12HB02A Details Description
Related parts for OD9220-12HB02A
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220 datasheet.pdf
RES 180 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE CML UNIV I/O TERM 16-MLF datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf