Orion Fans OD9225-24MB
OD9225-24MB picture photo
Mfg. Part Number
OD9225-24MB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD9225-24MB.pdf
Availability of OD9225-24MB
QUANTITY
OD9225-24MB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD9225-24MB
Internal Part NumberEIS-OD9225-24MB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Standard Wire Colors For Fans
Product Training ModulesDC Fans
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD9225
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92.5mm L x 92.5mm H x 25mm W
Air Flow44.0 CFM (1.25m³/min)
Static Pressure0.090 in H2O (22.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise31 dB
Power (Watts)-
RPM2400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Current Rating0.120A
Voltage Range12 ~ 28VDC
Life Expectancy60000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD9225-24MB
Related LinksOD922, OD9225-24MB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD9225-24MB Details Description
Related parts for OD9225-24MB
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONN JACKSOCKET M2.5/4-40 0.50" datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 2% 16VDC 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY ESD T/H BCD GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FRAM 40VQFN datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
2-PORT 2-TO-1 HDMI SWITCH 1080P datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf