Vishay/Dale RNC50J1621FSRE6
RNC50J1621FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1621FSRE6
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1621FSRE6.pdf
Availability of RNC50J1621FSRE6
QUANTITY
RNC50J1621FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1621FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1621FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1621FSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1621FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1621FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1621FSRE6
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A SC70 datasheet.pdf
RES 301 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 9SIP datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
HEADER SLOTTED 2.54MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN CABLE 3CONDCTR datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf