Vishay Semiconductor/Diodes Division P6KE33C-E3/54
P6KE33C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P6KE33C-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC DO204AC
Datasheet Download
P6KE33C-E3/54.pdf
Availability of P6KE33C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P6KE33C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P6KE33C-E3/54
Internal Part NumberEIS-P6KE33C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26.8V
Voltage - Breakdown (Min)29.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp47.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.6A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P6KE33C-E3/54
Related LinksP6KE33, P6KE33C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P6KE33C-E3/54 Details Description
Related parts for P6KE33C-E3/54
IC CLK BUFFER 1:10 66MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 1.8V OUT 72W datasheet.pdf
FERRULE 1.0MM 14 RED 1 = 500PCS datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 3.83M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
BUTT SET TELE-MATE W/CLIPS datasheet.pdf
FIXED IND 9.9NH 1.4A 81 MOHM SMD datasheet.pdf