Orion Fans OD9238-12HHB-VXC5
OD9238-12HHB-VXC5 picture photo
Mfg. Part Number
OD9238-12HHB-VXC5
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92.5X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD9238-12HHB-VXC5.pdf
Availability of OD9238-12HHB-VXC5
QUANTITY
OD9238-12HHB-VXC5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OD9238-12HHB-VXC5
Internal Part NumberEIS-OD9238-12HHB-VXC5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD9238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92.5mm L x 92.5mm H x 38mm W
Air Flow112.0 CFM (3.17m³/min)
Static Pressure1.100 in H2O (274.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise60 dB
Power (Watts)22.0W
RPM7100 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating1.9A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD9238-12HHB-VXC5
Related LinksOD9238-1, OD9238-12HHB-VXC5 Datasheet, Orion Fans Distributor
OD9238-12HHB-VXC5 Details Description
Related parts for OD9238-12HHB-VXC5
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9BIT ECL 28-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 70 kOhm -40°C - 125°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf