Orion Fans OD9238-12MB-VXC
OD9238-12MB-VXC picture photo
Mfg. Part Number
OD9238-12MB-VXC
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92.5X38MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
OD9238-12MB-VXC.pdf
Availability of OD9238-12MB-VXC
QUANTITY
OD9238-12MB-VXC Order Process
Ship out your order
Specifications of OD9238-12MB-VXC
Internal Part NumberEIS-OD9238-12MB-VXC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandard Wire Colors For Fans
Video FileVane Axial Self Levitating from Orion Fans
Standard Package40
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD9238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92.5mm L x 92.5mm H x 38mm W
Air Flow118.0 CFM (3.34m³/min)
Static Pressure0.590 in H2O (147.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise55 dB
Power (Watts)11.0W
RPM4800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.900A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD9238-12MB-VXC
Related LinksOD9238-, OD9238-12MB-VXC Datasheet, Orion Fans Distributor
OD9238-12MB-VXC Details Description
Related parts for OD9238-12MB-VXC
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 5/8" 9/16-18 UNF 5V datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 15POS FREE SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3/8 INCH HST RED 100/12" PKG datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 8" 2A MED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT CABLE 10M datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A 10DFN datasheet.pdf