Orion Fans OD9238-24HB
OD9238-24HB picture photo
Mfg. Part Number
OD9238-24HB
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
OD9238-24HB.pdf
Availability of OD9238-24HB
QUANTITY
OD9238-24HB Order Process
Ship out your order
Specifications of OD9238-24HB
Internal Part NumberEIS-OD9238-24HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSelection Guide
Product Training ModulesDC Fans
Specialty Fans
RoHS Information3-1879634-3 Statement of Compliance
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesOD9238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92.5mm L x 92.5mm H x 38mm W
Air Flow90.0 CFM (2.54m³/min)
Static Pressure0.400 in H2O (99.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise50 dB
Power (Watts)13.2W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.280A
Voltage Range17 ~ 26.4VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OD9238-24HB
Related LinksOD923, OD9238-24HB Datasheet, Orion Fans Distributor
OD9238-24HB Details Description
Related parts for OD9238-24HB
FIXED IND 56NH 250MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 5POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 770MA 324 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
TERM BLK SKT 4POS 2.36MM datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IMCV-GIGA-FIBERLINX-II, TX+FX-CW datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf