Amphenol Industrial PT00SE-22-41S
PT00SE-22-41S picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-22-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-22-41S.pdf
Availability of PT00SE-22-41S
QUANTITY
PT00SE-22-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-22-41S
Internal Part NumberEIS-PT00SE-22-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-22-41S
Related LinksPT00SE, PT00SE-22-41S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-22-41S Details Description
Related parts for PT00SE-22-41S
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5.5PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
RES 309 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 5K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf