Lumex, Inc. OED-LDH66003E
OED-LDH66003E picture photo
Mfg. Part Number
OED-LDH66003E
Manufacturer
Product Category
Laser Diodes
Brief Description
DIODE LASER 50MW 658NM TO-18
Datasheet Download
OED-LDH66003E.pdf
Availability of OED-LDH66003E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
OED-LDH66003E Order Process
Ship out your order
Specifications of OED-LDH66003E
Internal Part NumberEIS-OED-LDH66003E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyLaser Diodes
Series-
Wavelength658nm
Voltage - Input2 V ~ 3 V
Current Rating150mA
Power (Watts)50mW
Package / CaseRadial, Can, 3 Lead (5.6mm, TO-18)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OED-LDH66003E
Related LinksOED-LD, OED-LDH66003E Datasheet, Lumex, Inc. Distributor
OED-LDH66003E Details Description
Related parts for OED-LDH66003E
MOSFET N-CH 60V 20A IPAK datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER FRONT END 12-SON datasheet.pdf
SEATING TOOL ASSY H.M. 77 PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 12NS 100TQFP datasheet.pdf
FRONT PROTECTION COVER FOR SF2B datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN BTB PLUG 10 POS SMD datasheet.pdf