Linear LTC1390CS#TR
LTC1390CS#TR picture photo
Mfg. Part Number
LTC1390CS#TR
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC
Datasheet Download
LTC1390CS#TR.pdf
Availability of LTC1390CS#TR
QUANTITY
LTC1390CS#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LTC1390CS#TR
Internal Part NumberEIS-LTC1390CS#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionMultiplexer
Circuit1 x 8:1
On-State Resistance255 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)3V, ±5V
Current - Supply200nA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LTC1390CS#TR
Related LinksLTC139, LTC1390CS#TR Datasheet, Linear Distributor
LTC1390CS#TR Details Description
Related parts for LTC1390CS#TR
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
JOG FORWARD datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 305 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 23SLA datasheet.pdf
SAFE LITE CURTAIN ARM/FT 1284MM datasheet.pdf
CONN HDR 37POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
AMR SWITCH SENSOR datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf