| Internal Part Number | EIS-OESL-75-3-5 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Hardware, Fasteners, Accessories | |
| Family | Knobs | |
| Series | OES | |
| Style | Cylindrical with Skirt | |
| Type | Knurled, Diamond | |
| Shaft Size | 0.250" (6.35mm) | |
| Diameter | 0.750" (19.05mm), 1.000" (25.40mm) Skirt | |
| Height | 0.625" (15.88mm) | |