Bel Fuse Inc. OET020ZEHH-A
OET020ZEHH-A picture photo
Mfg. Part Number
OET020ZEHH-A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 3.3V +/-12V
Datasheet Download
OET020ZEHH-A.pdf
Availability of OET020ZEHH-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
OET020ZEHH-A Order Process
Ship out your order
Specifications of OET020ZEHH-A
Internal Part NumberEIS-OET020ZEHH-A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesOET
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs3
Voltage - Input (Min)34V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Current - Output (Max)3.5A, 350mA, 350mA
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 2.00" W x 0.38" H (50.8mm x 50.8mm x 9.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OET020ZEHH-A
Related LinksOET020, OET020ZEHH-A Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
OET020ZEHH-A Details Description
Related parts for OET020ZEHH-A
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-3.6V 79W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CBL 33POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf