Murata Electronics North America OKI-78SR-5/1.5-W36H-C
OKI-78SR-5/1.5-W36H-C picture photo
Mfg. Part Number
OKI-78SR-5/1.5-W36H-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 8W
Datasheet Download
OKI-78SR-5/1.5-W36H-C.pdf
Availability of OKI-78SR-5/1.5-W36H-C
QUANTITY
OKI-78SR-5/1.5-W36H-C Order Process
Ship out your order
Specifications of OKI-78SR-5/1.5-W36H-C
Internal Part NumberEIS-OKI-78SR-5/1.5-W36H-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesOkami™ OKI-78SR
PackagingTray
TypeLinear Regulator Replacement
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)7V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation-
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.41" L x 0.30" W x 0.65" H (10.4mm x 7.6mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.5%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OKI-78SR-5/1.5-W36H-C
OKI-78SR-5/1.5-W36H-C Details Description
Related parts for OKI-78SR-5/1.5-W36H-C
FIXED IND 470UH 820MA 850 MOHM datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC VIDEO EQUALIZER 20-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 44POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf