Murata Electronics North America OKI-T/3-W40N-C
OKI-T/3-W40N-C picture photo
Mfg. Part Number
OKI-T/3-W40N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3A 15W 24VIN SMD
Datasheet Download
OKI-T/3-W40N-C.pdf
Availability of OKI-T/3-W40N-C
QUANTITY
OKI-T/3-W40N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of OKI-T/3-W40N-C
Internal Part NumberEIS-OKI-T/3-W40N-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOkami™ Series Non-Isolated Point of Load DC/DC Converters
Featured ProductOkami Series Non-Isolated Point of Load DCDC Converters
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesOkami™ OKI-T/3-W40
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)16V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 10.75 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series17W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-SMD Module
Size / Dimension0.82" L x 0.47" W x 0.34" H (20.8mm x 11.9mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max17W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OKI-T/3-W40N-C
Related LinksOKI-T/3, OKI-T/3-W40N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
OKI-T/3-W40N-C Details Description
Related parts for OKI-T/3-W40N-C
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 28-SOIC datasheet.pdf
TAPE PTFE SKIVED 12X12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
60722A101 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VDC BLADE MINI datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZD7 PG11 datasheet.pdf
4P IMPACT RAM 10COL LWALL 5.5 0. datasheet.pdf
1500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
33UF 160V 10X20 datasheet.pdf