Murata Electronics North America OKI-T/36W-W40P-C
OKI-T/36W-W40P-C picture photo
Mfg. Part Number
OKI-T/36W-W40P-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 36W 5-15V NEG ON/OFF
Datasheet Download
OKI-T/36W-W40P-C.pdf
Availability of OKI-T/36W-W40P-C
QUANTITY
OKI-T/36W-W40P-C Order Process
Ship out your order
Specifications of OKI-T/36W-W40P-C
Internal Part NumberEIS-OKI-T/36W-W40P-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesOkami™ OKI-T/36W-W40
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)19V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 15.021 ~ 15.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3A
Power (Watts) - Manufacture Series36W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-SMD Module
Size / Dimension0.82" L x 0.47" W x 0.34" H (20.8mm x 11.9mm x 8.64mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max36W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OKI-T/36W-W40P-C
Related LinksOKI-T/36, OKI-T/36W-W40P-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
OKI-T/36W-W40P-C Details Description
Related parts for OKI-T/36W-W40P-C
IC REG LDO 6.2V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
DIG RK SW -M02- CNNX3 datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE STR 4POS MALE/MALE 6M datasheet.pdf
VARISTOR 297V 10KA DISC 16.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBG datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf