Texas Instruments OPA2344UA/2K5G4
OPA2344UA/2K5G4 picture photo
Mfg. Part Number
OPA2344UA/2K5G4
Brief Description
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
OPA2344UA/2K5G4.pdf
Availability of OPA2344UA/2K5G4
QUANTITY
OPA2344UA/2K5G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA2344UA/2K5G4
Internal Part NumberEIS-OPA2344UA/2K5G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.8 V/µs
Gain Bandwidth Product1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.2pA
Voltage - Input Offset200µV
Current - Supply150µA
Current - Output / Channel15mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA2344UA/2K5G4
Related LinksOPA2344, OPA2344UA/2K5G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA2344UA/2K5G4 Details Description
Related parts for OPA2344UA/2K5G4
ASSY PRO-CRMPR COMM M-N-L20-14 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 2W AC SPST 2M datasheet.pdf
IC MCU ARM 256K FLASH 64LQFP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR RX111 MCU'S datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO-215AA datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf