Texas Instruments OPA234EA/250
OPA234EA/250 picture photo
Mfg. Part Number
OPA234EA/250
Brief Description
IC OPAMP GP 350KHZ 8VSSOP
Datasheet Download
OPA234EA/250.pdf
Availability of OPA234EA/250
QUANTITY
OPA234EA/250 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA234EA/250
Internal Part NumberEIS-OPA234EA/250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate0.2 V/µs
Gain Bandwidth Product350kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias12nA
Voltage - Input Offset70µV
Current - Supply275µA
Current - Output / Channel22mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 36 V, ±1.35 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA234EA/250
Related LinksOPA234, OPA234EA/250 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA234EA/250 Details Description
Related parts for OPA234EA/250
REG 5V 2A ADJUSTABLE HORZ 12-SIP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
HANDLE CARRY LEATHER BLACK 4.25" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
SMA STRT JACK-RA PLUG RG-58 1M datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf