Texas Instruments OPA2373AIDRCT
OPA2373AIDRCT picture photo
Mfg. Part Number
OPA2373AIDRCT
Brief Description
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 10SON
Datasheet Download
OPA2373AIDRCT.pdf
Availability of OPA2373AIDRCT
QUANTITY
OPA2373AIDRCT Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA2373AIDRCT
Internal Part NumberEIS-OPA2373AIDRCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate5 V/µs
Gain Bandwidth Product6.5MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.5pA
Voltage - Input Offset1mV
Current - Supply585µA
Current - Output / Channel-
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.3 V ~ 5.5 V, ±1.15 V ~ 2.75 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package10-VSON (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA2373AIDRCT
Related LinksOPA237, OPA2373AIDRCT Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA2373AIDRCT Details Description
Related parts for OPA2373AIDRCT
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 8SIP datasheet.pdf
KIT STARTER COOLRUNNER-II LP/LC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LVCMOS 52-LQFP datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
CA SM LDD SCD(NG)TO2.5BAY 2M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD IPM H-BRIDGE L1 75A 600V datasheet.pdf