Texas Instruments OPA2704UA/2K5
OPA2704UA/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
OPA2704UA/2K5
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
OPA2704UA/2K5.pdf
Availability of OPA2704UA/2K5
QUANTITY
OPA2704UA/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA2704UA/2K5
Internal Part NumberEIS-OPA2704UA/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Alternative 23/Apr/2014
Manufacturer Product PageOPA2704UA/2K5 Specifications
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate3 V/µs
Gain Bandwidth Product3MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset160µV
Current - Supply160µA
Current - Output / Channel10mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4 V ~ 12 V, ±2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA2704UA/2K5
Related LinksOPA270, OPA2704UA/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA2704UA/2K5 Details Description
Related parts for OPA2704UA/2K5
RES 120 OHM 2.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN QMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN CONTACT FOR 8483/8484 PLUGS datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT SIGNAL 120POS VERT 2MM datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
TGARD 5000,A0 TO-220 0.006" datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf