Texas Instruments OPA37GPG4
OPA37GPG4 picture photo
Mfg. Part Number
OPA37GPG4
Brief Description
IC OPAMP GP 63MHZ 8DIP
Datasheet Download
OPA37GPG4.pdf
Availability of OPA37GPG4
QUANTITY
OPA37GPG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA37GPG4
Internal Part NumberEIS-OPA37GPG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate11.9 V/µs
Gain Bandwidth Product63MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias15nA
Voltage - Input Offset25µV
Current - Supply3.3mA
Current - Output / Channel25mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)8 V ~ 44 V, ±4 V ~ 22 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA37GPG4
Related LinksOPA3, OPA37GPG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA37GPG4 Details Description
Related parts for OPA37GPG4
CLIP PANEL MNT UNDER KEYPAD 2PC datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST 3.3V 1A 12LLP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 125V datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CABLE STR SGL-END FMALE 2POS 3' datasheet.pdf
RES 130K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf