| Internal Part Number | EIS-OPA4137UA/2K5E4 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Series | MicroAmplifier™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Amplifier Type | General Purpose | |
| Number of Circuits | 4 | |
| Output Type | - | |
| Slew Rate | 3.5 V/µs | |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz | |
| -3db Bandwidth | - | |
| Current - Input Bias | 5pA | |
| Voltage - Input Offset | 2.5mV | |
| Current - Supply | 220µA | |
| Current - Output / Channel | 60mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 36 V, ±2.25 V ~ 18 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |