Texas Instruments OPA4180IPWR
OPA4180IPWR picture photo
Mfg. Part Number
OPA4180IPWR
Brief Description
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 14TSSOP
Datasheet Download
OPA4180IPWR.pdf
Availability of OPA4180IPWR
QUANTITY
OPA4180IPWR Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA4180IPWR
Internal Part NumberEIS-OPA4180IPWR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageOPA4180IPWR Specifications
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeZero-Drift
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.8 V/µs
Gain Bandwidth Product2MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias250pA
Voltage - Input Offset15µV
Current - Supply450µA
Current - Output / Channel18mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4 V ~ 36 V, ±2 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA4180IPWR
Related LinksOPA41, OPA4180IPWR Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA4180IPWR Details Description
Related parts for OPA4180IPWR
IC EEPROM 64KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC 13MA 24VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE D 34POS datasheet.pdf