Texas Instruments OPA4243EA/250
OPA4243EA/250 picture photo
Mfg. Part Number
OPA4243EA/250
Brief Description
IC OPAMP GP 430KHZ 14TSSOP
Datasheet Download
OPA4243EA/250.pdf
Availability of OPA4243EA/250
QUANTITY
OPA4243EA/250 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA4243EA/250
Internal Part NumberEIS-OPA4243EA/250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output Type-
Slew Rate0.16 V/µs
Gain Bandwidth Product430kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias10nA
Voltage - Input Offset2mV
Current - Supply45µA
Current - Output / Channel25mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.2 V ~ 36 V, ±1.1 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA4243EA/250
Related LinksOPA424, OPA4243EA/250 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA4243EA/250 Details Description
Related parts for OPA4243EA/250
FILTER POWER LINE 4A 250V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28DIP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A TO251 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
TIMER RELAY SWITCH-ON DELAY 24V datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONICAL 0.5MM datasheet.pdf
2X5 PLUG HOUSING KEY A NAT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
26500 14C 14#16 S TH PLUG LC datasheet.pdf
10000UF 15V 35X41 85C ST datasheet.pdf