Texas Instruments OPA4343UA/2K5
OPA4343UA/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
OPA4343UA/2K5
Brief Description
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 14SOIC
Datasheet Download
OPA4343UA/2K5.pdf
Availability of OPA4343UA/2K5
QUANTITY
OPA4343UA/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA4343UA/2K5
Internal Part NumberEIS-OPA4343UA/2K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate6 V/µs
Gain Bandwidth Product5.5MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.2pA
Voltage - Input Offset2mV
Current - Supply850µA
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA4343UA/2K5
Related LinksOPA434, OPA4343UA/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA4343UA/2K5 Details Description
Related parts for OPA4343UA/2K5
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 11POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 10.67MM datasheet.pdf
INDICATOR INCAND GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
RES 1.17K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf