Texas Instruments OPA4353UA/2K5
OPA4353UA/2K5 picture photo
Mfg. Part Number
OPA4353UA/2K5
Brief Description
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 14SOIC
Datasheet Download
OPA4353UA/2K5.pdf
Availability of OPA4353UA/2K5
QUANTITY
OPA4353UA/2K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA4353UA/2K5
Internal Part NumberEIS-OPA4353UA/2K5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
SeriesMicroAmplifier™
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate22 V/µs
Gain Bandwidth Product44MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias0.5pA
Voltage - Input Offset3mV
Current - Supply5.2mA
Current - Output / Channel40mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.5 V ~ 5.5 V, ±1.25 V ~ 2.75 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA4353UA/2K5
Related LinksOPA435, OPA4353UA/2K5 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA4353UA/2K5 Details Description
Related parts for OPA4353UA/2K5
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 590K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 800V 0.8A MBS datasheet.pdf
OFBLT CLAMP NATURAL 5MM HOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FAH FAST STECKH 2,8 datasheet.pdf
M12 8 POS F-F STRT 3MTR datasheet.pdf