Texas Instruments OPA4704UA
OPA4704UA picture photo
Mfg. Part Number
OPA4704UA
Brief Description
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC
Datasheet Download
OPA4704UA.pdf
Availability of OPA4704UA
QUANTITY
OPA4704UA Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA4704UA
Internal Part NumberEIS-OPA4704UA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Alternative 23/Apr/2014
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits4
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate3 V/µs
Gain Bandwidth Product3MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset160µV
Current - Supply160µA
Current - Output / Channel10mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4 V ~ 12 V, ±2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA4704UA
Related LinksOPA4, OPA4704UA Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA4704UA Details Description
Related parts for OPA4704UA
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 21.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 1.2KVDC RAD 4LD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.690" 3MM 2LD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 68 OHM 14SOIC datasheet.pdf