Texas Instruments OPA547F/500
OPA547F/500 picture photo
Mfg. Part Number
OPA547F/500
Brief Description
IC OPAMP GP 1MHZ DDPAK
Datasheet Download
OPA547F/500.pdf
Availability of OPA547F/500
QUANTITY
OPA547F/500 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA547F/500
Internal Part NumberEIS-OPA547F/500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output Type-
Slew Rate6 V/µs
Gain Bandwidth Product1MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias100nA
Voltage - Input Offset1mV
Current - Supply10mA
Current - Output / Channel750mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)8 V ~ 60 V, ±4 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA547F/500
Related LinksOPA54, OPA547F/500 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA547F/500 Details Description
Related parts for OPA547F/500
IDC CABLE - MDJ14K/MC14F/MCJ14K datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #6 RED P-G datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 10A PCB datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 16BIT 64FBGA datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A D2PAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CTV 128C 128#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
20UF 450V 22.225X41.275 85C AXI datasheet.pdf