Texas Instruments OPA704NA/250G4
OPA704NA/250G4 picture photo
Mfg. Part Number
OPA704NA/250G4
Brief Description
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5
Datasheet Download
OPA704NA/250G4.pdf
Availability of OPA704NA/250G4
QUANTITY
OPA704NA/250G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPA704NA/250G4
Internal Part NumberEIS-OPA704NA/250G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCreate your power design now with TI’s WEBENCH® Designer
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits1
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate3 V/µs
Gain Bandwidth Product3MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset160µV
Current - Supply160µA
Current - Output / Channel10mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4 V ~ 12 V, ±2 V ~ 6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPA704NA/250G4
Related LinksOPA704N, OPA704NA/250G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
OPA704NA/250G4 Details Description
Related parts for OPA704NA/250G4
FIXED IND 220UH 330MA 1.26 OHM datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TAPE REFLECT PRISMATIC 12"X5YD datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.64A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 255MA 2.3 OHM datasheet.pdf