TT Electronics/Optek Technology OPB350L250
OPB350L250 picture photo
Mfg. Part Number
OPB350L250
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output
Brief Description
SENS OPTO SLOT 6.35MM TRANS THRU
Datasheet Download
OPB350L250.pdf
Availability of OPB350L250
QUANTITY
OPB350L250 Order Process
Ship out your order
Specifications of OPB350L250
Internal Part NumberEIS-OPB350L250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOPB350 Medical Applications
PCN Design/SpecificationPhototransistor Update 09/Mar/2015
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output
SeriesOPB350
PackagingBulk
Sensing Distance0.250" (6.35mm)
Sensing MethodLiquid
Output ConfigurationPhototransistor
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Current - Collector (Ic) (Max)50mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30V
Response Time-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CasePCB Mount
Type-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPB350L250
Related LinksOPB35, OPB350L250 Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPB350L250 Details Description
Related parts for OPB350L250
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
IC PWR MGMT LI-ION SYST 40WQFN datasheet.pdf
RND SPACER 0.135" NYLON 29.08MM datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf