TT Electronics/Optek Technology OPB891L55Z
OPB891L55Z picture photo
Mfg. Part Number
OPB891L55Z
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output
Brief Description
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU
Datasheet Download
OPB891L55Z.pdf
Availability of OPB891L55Z
QUANTITY
OPB891L55Z Order Process
Ship out your order
Specifications of OPB891L55Z
Internal Part NumberEIS-OPB891L55Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photointerrupters - Slot Type - Transistor Output
Series-
PackagingBulk
Sensing Distance0.125" (3.18mm)
Sensing MethodTransmissive
Output ConfigurationPhototransistor
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Current - Collector (Ic) (Max)30mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30V
Response Time-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePCB Mount
TypeUnamplified
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPB891L55Z
Related LinksOPB89, OPB891L55Z Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPB891L55Z Details Description
Related parts for OPB891L55Z
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 55 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
MULTI-PORT DATA COUPLING datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC VXTCXO 125.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf