TT Electronics/Optek Technology OPB891P55Z
OPB891P55Z picture photo
Mfg. Part Number
OPB891P55Z
Brief Description
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT
Datasheet Download
OPB891P55Z.pdf
Availability of OPB891P55Z
QUANTITY
OPB891P55Z Order Process
Ship out your order
Specifications of OPB891P55Z
Internal Part NumberEIS-OPB891P55Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Sensing Distance0.125" (3.18mm)
Sensing MethodTransmissive
Output ConfigurationPhototransistor
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Current - Collector (Ic) (Max)30mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30V
Response Time-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Pre-Wired
TypeUnamplified
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)OPB891P55Z
Related LinksOPB89, OPB891P55Z Datasheet, TT Electronics/Optek Technology Distributor
OPB891P55Z Details Description
Related parts for OPB891P55Z
IC SWITCH BUS FET 8BIT 20-TSSOP datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HI SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
ABV SWITCH SPST-NO HINGE datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf